صفحه اصلی » فعالیت های سخت افزاری شرکت تحلیل گران بارکد آریا
فعالیت های سخت افزاری شرکت تحلیل گران بارکد آریا فعالیت های سخت افزاری شرکت تحلیل گران بارکد آریا

صندوق های فروشگاهی POS

این پایانه ها که در اصل یک کامپیوتر می باشند به منظور استفاده در نقطه فروش طراحی شده‌اند، به گونه‌ای که فضای کمتری را اشغال می نمایند و تجهیزات جانبی مناسب با کاربری صندوق دار است.

در این پایانه ها از بارکد خوان به منظور شناسائی کالا استفاده میشود و داشتن کشوی پول و نمایشگر خاص مشتری علاوه بر صفحه مانیتور و پرینتر صدور فیش از ویژگیهای عمده این نوع پایانه‌هاست.


توضیحات بیشتر

چاپگر صدور فیش حرارتی


توضیحات بیشتر

انواع برچسب، لیبل، کاغذ حرارتی


توضیحات بیشتر

بارکد خوان

وسیله‌ای الکترونیکی است که بارکدهای چاپ شده را مانند پویشگر می‌خواند.

توضیحات بیشتر

تگ امنیتی

وسیله شناسایی متصل به کالا، شیو ... است که می خواهیم آنرا ردیابی کنیم.

توضیحات بیشتر

دزدگیرهای فروشگاهی

گیت دزدگیر فروشگاهی ابزاریست که با افزایش امنیت فروشگاه و ایجاد خاطری آسوده برای فروشنده، زمینه مساعدتری برای تعامل بین فروشنده ومشتری فراهم می سازد.


توضیحات بیشتر

دوربین مدار بسته

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند.

توضیحات بیشتر

فراخوان مشتری

توضیحات بیشتر

صندوق های فروشگاهی POS / سیستم های لمسی

صندوق مکانیزه فروشگاهی (POS) چیست؟

صندوقی فروشگاهی مجموعه ای از سخت افزار و نرم افزاری است که نوع پیشرفته آن رایانه‌ایی کامل با یک مونیتور کوچک که از دید مشتری فقط یک فیش با جزییات خرید صادر می‌کند و از دید کارفرما، اعمال کنترل و حسابداری مکانیزه را نیز انجام می‌دهد.

به این دستگاه "پوز" یا (POS=Point Of Service) گفته می‌شود. این پایانه ها که در اصل یک کامپیوتر می باشند به منظور استفاده در نقطه فروش طراحی شده‌اند، به گونه‌ای که فضای کمتری را اشغال می نمایند و تجهیزات جانبی آن مناسب کاربری صندوق دار است. در این پایانه ها از بارکد خوان به منظور شناسائی کالا استفاده میشود و داشتن کشوی پول و نمایشگر خاص مشتری علاوه بر صفحه مانیتور و پرینتر صدور فیش از ویژگیهای عمده این نوع پایانه‌هاست.

به طور فزاینده ای صندوق‌های فروش POS، جایگزین کامپیوتر‌های چندکاره دارای نرم افزار می‌شوند. بدیهی است، استفاده از سامانه ها یا ماشین های مکانیزه فروش  شیوه ای ایده آل و مقرون به صرفه برای نگهداری اطلاعات حساب و فروش صاحبان مشاغل محسوب می گردد. شیوه ای که با کمترین هزینه و بدون اتلاف وقت خریدار و فروشنده ، اطلاعات را ثبت و حتی جهت ارایه به ادارات، بانکها و تشکل ها و دستگاه های اقتصادی و نظارتی حفظ می نماید.

ارایه صورتحساب یا فاکتور خرید توسط صاحبان مشاغل مزایای متعددی برای شهروندان دارد. این امر باعث شفافیت مبادلات تجاری، مستندسازی هزینه خرید به نفع خریدار و صرفه جویی در وقت و هزینه مشتریان شده و همچنین از اعمال سلیقه فروشندگان در قیمت گذاری کالا و خدمات جلوگیری بعمل می آورد. به طور کلی سامانه های فروش در کشورهای پیشرفته، از ویژگی های استاندارد و مورد تایید شبکه بانکی و نظام مالیاتی برخوردار بوده و استانداردهای لازم سخت افزاری و نرم افزاری در آن مورد توجه قرارگرفته است. سامانه های فروش ، با توجه به اتصال به شبکه بانکی کشور، همچنین امکان خرید مشتریان از طریق کارت های اعتباری و کارت های متصل به شبکه شتاب را میسر می نمایند که این امر خود اثرات قابل توجهی در صرفه جویی در وقت و هزینه شهروندان و گسترش تجارت الکترونیکی در کشور دارد.

همچنین بکارگیری سامانه های فروش توسط صاحبان مشاغل، به ویژه برای اجرای نظام های نوین مالیاتی که عمدتا بر پایه مصرف و فروش قرار گرفته اند نیز اهمیت بسیاری دارد. از این رو در تمام کشورهای اجرا کننده نظام مالیات بر ارزش افزوده استفاده از سامانه های فروش برای تمامی صاحبان مشاغل الزامی است. در حال حاضر با فراگیر شدن استفاده از سامانه های فروش در کشور و اجرای نظام بانکداری الکترونیکی شهروندان قادر خواهند بود ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، نسبت به انجام امور بانکی و مالیاتی خود از طریق سامانه ها و فناوری های نوین اقدام کنند.

مزایای POS های فروشگاهی به همراه نرم افزار پرنس:

 • امکان اختصاص هر کالا به کد گروه خاص و تغییر آن در هر زمان
 • امکان کنترل باز و بسته شدن کشوی پول و پیغام روی نمایشگر مشتری و امکان کنترل نرم افزاری صفحه کلید قابل برنامه ریزی
 • امکان ارتباط با سیستم EFT/POS بانکی و دریافت یا ارسال اطلاعات فاکتور و تعریف کارتهای اعتباری سیستم بانکی کشور
 • مبتنی بر بارکد بودن  (Barcode Base)
 • افزودن امکان کار با Barcode Reader ،Magnetic Card Reader و Smart Card Reader به منظوراستفاده از کارتهای اعتباری و کارتهای تخفیف
 • امکان صدور فاکتور از طریق استفاده از بارکدخوان، صفحه کلید و یا انتخاب کد
 • امکان جستجوی سریع کلیه فاکتورهای قبلی از طریق تاریخ و یا شماره فاکتور
 • امکان صدور اعلامیه قیمت برای یک و یا گروهی ازکالاها
 •  استخراج گزارش فروش کالا به تفکیک بازه های زمانی
 •  امکان قرار گرفتن صندوقهای متعدد در هرمرکز فروش
 •  کنترل تفکیکی و متمرکز صندوقها از طریق دسترسیهای سرپرست
 •   استخراج گزارشات کنترلی صندوق
 •   استخراج گزارش فروش واقعی روزانه به تفکیک فروش ناخالص و تخفیف
 •  صرفه‌جویی در هزینه‌ها و زمان
 •   نگهداری سوابق میزان فروش کالاها و خدمات
 •  اشراف کامل بر نقدینگی صندوق به تفکیک اقلام مختلف

صندوقهای فروشگاهی به چند نوع قابل تقسیم هستند:

 1.  ECR
 2.  POS
 3.  TOUCH POS

هرکدام از حالتهای فوق بازار هدفی را پوشش می دهد .
ECR برای فروشگاههای کوچک مانند اغذیه فروشی ، سوپرمارکت و ... می باشد .
POS ها برای سوپرمارکت های بزرگ وزنجیره ای استفاده می شود .
TOUCH POSها بیشتر برای فست فود های بزرگ قابل استفاده می باشد .

 


چاپگر صدور فیش حرارتی / لیبل پرینتر

پرینتر حرارتی صدور فیش چیست و چگونه کار میکند؟

مکانیزم جدید چاپ تحت عنوان چاپ با حرارت یا چاپگرهای حرارتی معرفی شده اند. در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ می نویسد. البته باید توجه داشت که کاغذ از نوع خاص می باشد و در واقع در این مکانیزم نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.

پرینترهای حرارتی صدور فیش در دو نوع تک رنگ(سیاه و سفید) و 2رنگ در بازار موجود است که کارایی نوع 2 رنگ آن به علت عدم وجود کاغذ دو رنگ در بازار ایران مانند پرینتر های تک رنگ است.


پورت های اتصال به کامپیوتر:

اکثر پرینترهای حرارتی صدور فیش با پورت های زیر در بازار موجود است که هنگام خرید باید نوع پورت را انتخاب کنید. البته امکان تعویض پورت بعد از خرید هم وجود دارد:

 • پورت موازی (Parallel): این پورت یک پورت استاندارد جهت اتصال پرینتر میباشد و از مزایای آن عدم نیاز به نصب درایور و سرعت بالای آن می باشد.
 • پورت سریال (COM): از این پورت معمولا برای مسافت های بیشتر از 15 متر استفاده میشود. سرعت این پورت هنگام پرینت نسبت به پورت های دیگر پایین تر است.
 • پورت USB: مزیت این پورت وجود آن بر روی تمامی لپ تاپ ها می باشد. از این پورت معمولا در صورت عدم وجود پورت پارارل استفاده می شود. اشکال این پورت نیاز به نصب مجدد درایور پرینتر در صورت قطع و وصل کردن سیم و همچنین برد کم آن می باشد.
 • پورت شبکه (Ethernet): از این پورت معمولا در محل هایی که تعداد کامپیوترها یا پرینترها زیاد است و یا فاصله پرینتر تا کامپیوتر بیشتر از 40 متر است استفاده میشود. قیمت این پورت از سایر پورت ها بالاتر میباشد. 

مزایای پرینتر های حرارتی:

 1. عمر طولانی و عدم نیاز به سرویس مداوم و شارژ: این پرینتر ها نیازی به شارژ ندارند و سال ها بدون نیاز به هیچ گونه سرویسی کار میکنند.
 2. سرعت بالا در چاپ: سرعت صدور فیش یکی از عوامل مهم در جلب رضایت مشتری و بالا بردن راندمان کاری می باشد که این پرینترها با سرعت بسیا بالای خود به شما در رسیدن به این مهم کمک میکنند.
 3. هزینه پایین چاپ: پرینترهای فیش زن حرارتی نیاز به جوهر ندارند و در ضمن کاغذ مصرفی این پرینترها (رول حرارتی) بسیار ارزان می باشد. در صورت استفاده از این پرینترها هزینه نهایی هر قبض یا پرینت 15 سانتی تقریبا 1 تومان میباشد!
 4. کار در سکوت: هنگام کار چاپگر حرارتی صداهای ایجاد شده توسط چاپگرهای سوزنی و لیزری را نمی شنویم و از این حیث با آرامش محیط کار مواجه شویم.
 5. بر طرف نمودن مشکل کمبود جا: این پرینتر نسبت به انواع لیزری و سوزنی بسیار حجم کمتری از فضا را اشغال کرده، لذا مشکل اشغال فضای میز کار را تا حدودی مرتفع می نماید.
 6. کاهش هزینه های جانبی: شاید برای خرید این پرینتر ها مبلغی بیش از پرینتر های دیگر هزینه کنید، ولی با توجه به کاهش هزینه های جانبی (کاغذ ارزان، عدم نیاز به شارژ جوهر و عدم نیاز به سرویس) بعد از چند ماه با توجه به صرفه جویی انجام شده هزینه خرید پرینتر به شما باز می گردد. 

این خصوصیات منحصر به فرد پرینتر های فیش زن حرارتی سبب شده که این پرینتر ها به طور گسترده در جاهایی مثل رستوران ها، دستگاه های خود پرداز بانک ها (ATM)، داروخانه ها، تاکسی سرویس ها و پیک های موتوری، دستگاه های نوبت دهی، سینماها، فروشگاه و ... مورد استفاده گسترده قرار گیرد.

 


انواع برچسب، لیبل، کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی؛ لیبل و انواع برچسب

آشنایی با کاغذهای حرارتی:

کاغذهای حرارتی، کاغذهای رولی با کیفیت عالی و با عرض 60 و 80 میلیمتر می باشند و بطور خاص جهت تکنولوژیهای چاپ حرارتی تولید می شوند. نوع چاپ بر روی این کاغذها، بسیار باکیفیت است. در حقیقت مواد تشکیل دهنده کاغذ، طوری هستند که در مواجهه با حرارت ساطع شده از هد پرینتر، فعل و انفعالات شیمیایی مخصوصی انجام می دهند که باعث چاپ بر روی آنها می شود و در حقیقت به نوعی سوخته می شوند.

درواقع، این کاغذها زمانی که در معرض حرارت قرار می گیرند از خود واکنش نشان داده و تغییر رنگ می دهند. سطح این کاغذها، با یک ترکیب شیمیایی شامل نوعی رنگ و اسید مخصوصی پوشانیده شده است که پس از مواجه با حرارت، رنگ و اسید موجود در سطح کاغذ باهم واکنش داده و اثری رنگی را بوجود می آورند که معمولا این رنگ سیاه می باشد. ولی گاهی می توانند رنگ آبی یا قرمز نیز ایجاد کنند که این بستگی به ترکیبات اندوده شده برروی کاغذ حرارتی خواهد داشت.

زمانی که کاغذ چاپ شده در معرض اشعه UV، آب، روغن، نفت، مواد چرب و مواردی از این قبیل قرار گیرد، چاپ روی آنها محو خواهد شد. جهت مراقبت بهتر از این نوع کاغذها، باید موارد زیر را رعایت کرد:

 1.  جلوگیری از مواجهه آنها با اشعه UV، آب، روغن، نفت، مواد چرب و ...
 2.  جلوگیری از مواجهه با حرارت مستقیم و زیاد
 3.  نگهداری کاغذهای فوق در محلی خشک و سرد

روش چاپ گرمایی، یک شیوه چاپ مطمئن، بدون هزینه های تعمیر و نگهداری و ساده برای کارهای چاپ جزئی است. با توجه به این خواص، این روش به طور گسترده در ماشین های تلفکس، چاپ بلیت، اتیکت قیمت و چاپ برچسب ها بکار می رود.

 


لیبل چیست؟

با توجه به حجم بالایی بسته ها، نیاز است در انبارهای بزرگ و کوچک بتوان به راحتی ورود و خروج بسته ها را کنترل کرد و کالا را سریع تر از انبار خارج و با نام و برند تجاری فروشنده و کد کالا به مشتری عرضه گردد و این خود مستلزم استفاده از سیستم بارکد و چاپ برچسب (لیبل) می باشد. با استفاده از برچسب می توان برای هر نوع کالا یک بارکد جداگانه تعریف کرد و از پیش آمدن اشتباه در ارسال کالا جلوگیری کرد و می توان به راحتی از میزان موجودی کالا با خبر شد. برچسب ها در انواع مختلف با کاربردهای مختلف وجود دارند.

ریبون چیست؟

برای اینکه بتوانیم برروی انواع برچسب چاپ کنیم باید از ریبون مخصوص لیبل پرینتر استفاده کنیم و همچنین باید برای هر نوع لیبل، ریبون مخصوص خودش را استفاده کنیم تا بهترین کیفیت چاپ را بدست آوریم، باید همیشه این را در نظر داشته باشیم که از چاپ برچسب چه خواسته ای داریم. آیا ماندگاری آن مهم است؟ آیا قیمت آن مهم است؟ آیا کیفیت چاپ آن مهم است؟ همه به نوبه خود در انتخاب ریبون مناسب تاثیر به سزایی دارند. پس باید اطلاعات کامل در خصوص انواع ریبون داشته باشیم که در ذیل به اختصار توضیحاتی ارایه شده است.

انواع ریبونها و موارد مصرف آنها:

 

 1. رزین (Resin): این نوع ریبونها کیفیت چاپ بالایی دارند و بیشتر برای چاپ بر روی لیبل های متال، پی وی سی و تایوک استفاده می گردند چون چاپ روی این لیبلها خیلی مهم بوده و سالهای سال باید بمانند. البته از این نوع ریبونها در چاپ بر روی لیبلهای دیگر هم میتوان استفاده کرد.
 2. وکس (Wax): این نوع ریبون یکی از ارزان ترین ریبونها میباشد و بیشترین استفاده را روی لیبل های کاغذی را دارد و مقاومت چندانی از نظر پاک شوندگی ندارد و در مقابل سایش و شستشو و شرایط محیطی مقاومت چندانی ندارند.
 3.  وکس و رزین (Wax & Resin): این نوع ریبونها از لحاظ مقاومت و کیفیت چیزی مابین ریبون های وکس و رزین میباشند و کیفیت چاپ بر روی همه انواع لیبل ها را دارا میباشد.
 4.  سوپر رزین (Super Resin): این نوع ریبون برای مصارف خاص بکار میرود، بیشتر برای چاپ روی لیبل اموال و پی وی سی به کار گرفته می شود و در مقابل شوینده های قوی مقاومت بیشتری دارند.

 


بارکد خوان

بارکدخوان

بارکدخوان یا رمزینه‌خوان، وسیله‌ای الکترونیکی است که با استفاده از آن، بارکدهای چاپ شده را مانند پویشگر می‌خوانند. این دستگاه متشکل از منبعی نوری، لنز و حسگر ترجمه نوری است. تقریباً همه بارکد خوان‌ها، حاوی یک مدار رمزگشای تحلیل تصویر داده بارکدها هستند. (به عبارتی بارکد خوان دستگاهی الکترونیکی است از طریق تابش پرتوهای فروسرخ به  بارکد روی جنس، نوع کالا و اطلاعات مربوط به جنس را تشخیص می دهد، از این وسیله در اکثر فروشگاه ها استفاده می شود)

بارکد تقریبا در تمام بخشهای زندگی ما وجود دارد. در سوپر مارکتها، بیمارستانها زندانها و حتی در خانه خودمان.

بارکدها چگونه خوانده می شوند:

بارکدها با کشیده شدن تابش کوچکی از نور روی کد چاپ شده، قابل خواندن هستند. چشمان شما تنها خط قرمزی از نور را می بیند که از بارکد خوان تابیده می شود اما چه اتفاقی در تابش و بازتاب آن نور قرمز در میان این خطوط تیره و روشن می افتد؟ قطعه ای در بارکد خوان بازتاب نور را دریافت کرده و آنرا به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کند. منبع تابش لیزر شروع به خواندن فضای خالی قبل از اولین خط مشکی می کند و این کار را تا انتهای کد انجام می دهد.


موارد استفاده از بارکد:

 1. سیستم های فروش: در سیستمهای فروش، نصب بارکد برروی کالاها و استفاده از آن برای انتقال اطلاعات کالاهای فروخته شده به کامپیوتر گامی بسیار موثر در سرعت بخشیدن به امر فروش و بالا بردن میزان کنترل و دقت در محاسبات و عملیات می باشد زیرا خطاهای ناشی از فاکتورهای انسانی حذف می گردند.
 2. انبارها: در انبارها با استفاده از بارکد، شناسایی کالاها بسیار ساده شده و نیاز به متخصصین فنی انبار را کاهش می دهد. همچنین در پایان دوره نیز عملیات انبارگردانی به سهولت و با سرعت انجام می شود. در ضمن اطلاعات موجودی کالا و موقعیت قرارگیری و مشخصات آنها همیشه در دسترس است و صدور قبوض انبار و تهیه گزارشات مورد نیاز زمان سفارش مجدد برای هر قلم کالا به راحتی از طریق کامپیوتر صورت می گیرد .
 3. خطوط تولید: درخطوط تولید کارخانجات صنعتی ازاین تکنولوژی جهت ثبت اطلاعات مختلفی نظیر مشخصات تولید، مشخصات مواد مصرفی، کنترل کیفی، زمان سنجی، نوع تولید و کنترل کارکنان تولیدی و ارائه آمارهای تولیدی استفاده می شود .

و ...

انواع بارکد اسکنرها:

بارکد خوان لیزری: بارکد خوان لیزری به روش بارکد خوان قلمی عمل می کند با این اختلاف که اشعه لیزری به عنوان منبع نوری استفاده می شود و به صورت عادی به کار رفت و برگشت آینه ای یا چرخشی برای اسکن پرتوی لیزری در سرتاسر بارکد کالا به جلو و عقب می رود مثل اسکنرهای قلمی از یک دیود حساس به نور برای اندازه ی شدت نور ایجاد شده از بارکد استفاده می شود، در هر دو بارکد خوان لیزری و بارکد خوان نوری، نور ایجاد شده در بارکدخوان، سریعا اختلاف در اندازه روشنایی نمونه داده شده را بوسیله مدار دریافت کننده ی حساس به نور ، برای شناسایی تشعشعات یک سان با الگوی مدلسازی شبیه مقایسه می کند.

بارکدخوان های اپتیکن لیزری، بارکد خوان با تاباندن نور لیزر فاصله بین میله های مشکی را تشخیص داده و با پردازش فواصل کد بارکد مورد نظر را شناسایی می کند.

بارکد خوان نوری: در بارکد خوانهای اپتیکن نوری ، بارکد خوان بارکد را اسکن کرده و میله های مشکی را پردازش کرده و کد بارکد را آنالیز می کند.

بارکد خوان چند پرتو: این اسکنرها از چند خط اسکن برای خواندن بارکد استفاده می نمایند که باعث می شود بارکد مشکلی در قرائت آن به وجود نیاورد. برخی از این اسکنرها بیش از 100 خط اسکن دارند که موجب سرعت اسکن بالا فارغ از نحوه قرارگیری بارکد است و عملا یکی از خطوط بارکد مزبور را اسکن می نمایند. اسکنرهای چند پرتوه بیشتر در فروشگاهها یافت می شود. چراکه سرعت بالای اسکن و قابلیت نصب آسان آنها پاسخگوی نیاز این حوزه کاری می باشد .

بارکد اسکنر دو بعدی: بارکدهای دو بعدی برای یک دلیل استفاده می شوند: برای رمز کردن اطلاعات زیاد. تنها روش برای اسکن این بارکدها استفاده از اسکنر دو بعدی است. این اسکنرها مانند اسکنرهای Imager با عکس گرفتن از بارکد اطلاعات آن را رمزگشایی می کنند. با این تفاوت که ناحیه بیشتری را Capture می کنند. آنها می توانند بارکدهای دو بعدی و یک بعدی را در هر جهتی اسکن کنند .

بارکد اسکنر دو بعدی قادر به عکس گرفتن از تصویر یا امضاء بوده و بهترین روش برای کسب و کار سازمانها است. این اسکنرها در هر محیطی قابل استفاده هستند اما اغلب در خطوط تولیدی و صنعتی و انبارها استفاده می شود.

 


تگ های امنیتی / تگ های دزدگیر فروشگاهی

تگ های امنیتی / تگ دزدگیر فروشگاهی

Tag ها وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شئ، فردی هستند که ما میخواهیم آنرا رد یابی کنیم. اما اینکه هر یک از کالاها دارای اشکال و ظاهر گوناگون و نیز دارای محیطهای فیزیکی گوناگونی است، این ضرورت را ایجاب می کند تا Tag ها را با توجه به ویژگیهای فیزیکی (ظاهریشان) دسته بندی کنیم.


بطور کلی بعضی از ویژگیهای ظاهری  Tagها بصورت زیر می باشد:

 1. تگ هایی که دارای کفه پلاستیکی از جنس PVC می باشند و معمولاً در وسط آنها یک سوراخ دیده میشود که بسیار با دوام بوده و میتوان از آنها بارها و بارها استفاده کرد.
 2. تگ هایی که شبیه کارتهای اعتباری هستند ومعمولاً به آنها کارتهای هوشمند بدون تمـاس گفته میشود.
 3. تگ هایی که بصورت لایه های کاغذی بر روی برچسب ساخته میشوند که به آنها برچسب های هوشمند (Smart Labels)  گفته میشود.

انواع Tag ها و جداکننده های موجود در بازار:

 1. تگ مینی اسکوئر
 2. تگ پنسیل
 3. تگ گلفی
 4.  تگ صدفی
 5. تگ اونی
 6. تگ گریف
 7. تگ میکروآئورا
 8. تگ میدی دام
 9. تگ AM
 10. تگ گیره ای
 11. سوزن کله قندی
 12. لیبل جواهرات
 13. لیبل RF
 14.  لیبل EM
 15.  لیبل AM
 16. جداکننده هرکولس
 17. جداکننده دستی سنسورماتیک
 18. جداکننده دیزاینر
 19.  خنثی کننده لیبل

و ...

 


دزدگیرهای فروشگاهی

گیت ضد سرقت فروشگاهی چیست؟

گیت های ضد سرقت فروشگاهی (دزدگیر فروشگاهی) یا همان گیت امنیتی فروشگاهی به دستگاهی گفته می شود که در خروجی یک فروشگاه نصب می شود و از خروج غیر مجاز اجناس فروشگاه جلوگیری به عمل می آورد. در یک فروشگاه که دارای این نوع گیت های امنیتی می باشد، قطعات پلاستیکی یا کاغذی کوچکی بر روی اجناس نصب میشود که این قطعات به تگ یا لیبل معروفند. پس از انتخاب کالا توسط مشتری و مراجعه به صندوق برای پرداخت هزینه کالا (ها)، فروشنده توسط دستگاه خاصی به نام جداساز، تگ ها را از کالا جدا می سازد یا لیبل های چسبانده شده روی کالا ها را توسط دستگاهی به نام غیر فعال ساز لیبل، غیر فعال مینماید. چنانچه شخصی بدون اجازه فروشنده کالا (ها) را از فروشگاه خارج نماید، تگ ها و لیبل های مذکور نصب شده بر روی کالا ها، در خروجی فروشگاه که گیت امنیتی (ضد سرقت) در آن نصب شده است، پیغامی را برای گیت ها مبنی بر خروج غیر مجاز کالا (ها) ارسال میکند که باعث به صدا در آوردن آلارم دستگاه گیت ضد سرقت فروشگاهی می شود.

استحکام اکثر تگ های نصب شده بر روی کالا ها آنقدر زیاد است که به طور معمول و حتی با ابزار های رایج قابل باز شدن نمی باشد و فقط باید توسط دستگاه مخصوص جداساز از کالا جدا گردد. 

تکنولوژی های مختلف گیت ضد سرقت فروشگاهی (EAS)

گیت های امنیتی ضد سرقت، برحسب کاربرد، کارایی و فرکانس کاری، به سه دسته عمده تقسیم می شوند. که عبارتند از:

1.        گیت های EM

·         قابلیت تگ های لیبلی به ابعاد کوچکتر

·         امکان نصب این تگ ها بر روی وسایل فلزی مانند قوطی کنسر و مواد غذایی ظروف فلزی و ...

2.       گیت های RF

·         نویز پذیری بسیار پائین در محیط های مختلف

·         اشغال فضای بسیار محدود در آستانه درب فروشگاه

·         امکان نصب به صورت تک آنتن و جفت آنتن با توجه به عرض درب ورودی

3.      گیت های AM

·         عدم خنثی شدن این تگ ها در مجاورت اشیای فلزی که آهنی نباشند

·         جدا نمودن این تگ ها صرفا با استفاده از جدا کننده مخصوص

·         عدم تاثیر سیگنالهای موجودی در محیط بر روی دستگاه به علت وجود سیگنالهای مغناطیسی منظم سینوسی در این گیت ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام های مختلفی به سیستم گیت ضد سرقت فروشگاهی اطلاق میشود که از جمله میتوان به گیت امنیتی فروشگاهی، دزدگیر فروشگاهی، دزدگیر پوشاک، دزدگیر لباس، گیت های محافظ کالا، سیستم های محافظت از کالا، گیت های مراقبت از کالا و اشیا، سیتم های حفاظتی اشیا، گیت پوشاک، گیت دزدگیر پوشاک، گیت ضد سرقت هایپر مارکت و ... اشاره کرد

 

 

 


دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته

امروزه استفاده از دوربین‌ مدار بسته یک رکن در امور حفاظتی و امنیتی اماکن مبدل شده و استفاده از آن به علت بالا رفتن قابلیت‌های آنها نسبت به گذشته روز به روز درحال افزایش است، تا جایی که کنترل و حراست، بدون دوربین مدار بسته را امری غیر قابل اعتماد می توان خواند. دوربین های مدار بسته تصویر را از طریق کابل یا سیستم بی سیم به دستگاه کنترل مرکزی و یا ضبط کننده تصویر منتقل می کند و دستگاه ضبط کننده بر روی هارد دیسک تعبیه شده در آن تصاویر را ذخیره می کند. نرم افزار دستگاه ضبط کننده امکان جستجو، بازبینی، ویرایش، زوم دیجیتال، انتقال تصویر در شبکه و سایر امکانات را برای کنترل تصویر به کاربران می دهد.

سیستم دوربین مدار بسته برای حفاظت و نظارت بر اماکن مهم، اماکن پرتردد و اماکن پر خطر استفاده می‌شود. برخی از این اماکن: موزه‌ها، فروشگاه‌ها، زندان‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های مترو و راه‌آهن و حتی بیمارستان‌ها و مدارس و ...

 

با وجود سیستم دوربین مدار بسته، امکان شناسایی و تعقیب راحت تر مجرمان فراهم خواهد بود. البته باید اذعان کرد که در برخی اماکن همچون فروشگاه‌ها ابزارهای نظارتی دیگری هم همچون گیت فروشگاهی یا به اصطلاح دزدگیر لباس استفاده می‌شود که نواقص این ابزار را برطرف می‌سازد. 


دوربین های مدار بسته از نظر شکل ظاهری و رزولوشن تقسیم بندی می شوند:

 1. دوربین های آنالوگ: رزولوشن این دوربین ها با مقیاس TV Line  اندازه گیری می شوند. TV Line تعداد خطوط افقی موجود در تصویر است. رزولوشن های متعارف و نسبتا بالا در دوربین های آنالوگ 420 و 520 و 600 و 700 TV Line  می باشد.
 2. دوربین های شبکه: دوربین های تحت شبکه با رزولوشن های مگاپیکسلی اندازه گیری می شوند.
 3. دوربین های صنعتی ثابت: این نوع دوربین اقسام و اشکال مختلفی دارد که در برندهای گوناگون عرضه می گردد. این دوربین ها قابلیت نصب لنز دارند و به طور معمول لنز به صورت جداگانه از دوربین فروخته و نصب می شود. بعضی از دوربین ها دارای منوی تنظیمات هستند که از طریق آن تنظیمات تصویر از قبیل روشنائی، وضوح تصویر، رنگ و ... قابل تنظیم در دوربین هستند. دوربین های صنعتی ثابت بسیار پر کاربرد هستند که در محیط داخل و خارجی مورد استفاده قرار می گیرد و گاه روی پایه ای ساده و در صورت نیاز قابلیت نصب درون کاور را دارند که محافظت از دوربین را در مقابل آب و گرد و غبار و گرما و سرما انجام می دهد.
 4. دوربین های دید در شب: این نوع دوربین کارائی های متفاوتی نسبت به سایر دوربین ها دارند که در محیط های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم دید در شب این دوربین ها توسط LED های قرار گرفته در دوربین و سنسور تشخیص نور محیط پشتیبانی می گردد که از طریق نور مادون قرمز تصویر برداری در محیط کم نور را امکان پذیر می کند. دوربین ها فوق نیاز به لنز ندارند و برخی از آنها توانائی زوم کردن و تنظیم لنز را دارا می باشند. قدرت تصویر برداری دوربین ها در محیط های کم نور تا 35 متر فاصله را تحت پوشش قرار می دهد. دوربین های دید در شب در اقسام مختلف با قابلیت های ضد آب و ضد گرد و غبار تولید می شوند و به همین جهت کاربرد بسیاری در تصویر برداری مدار بسته دارد. معمولا بر روی پایه خود نصب می گردد و نیاز به کاور ندارد ولی در صورت نیاز قابلیت نصب داخل کاور دوربین را دارند.
 5. دوربین های دام سقفی: دوربین های معروف به مدل گنبدی یا همان دام به صورت سقفی نصب می گردد یا بر روی پایه ای ساخته شده به شکل سقف قابل نصب است. این دوربین ها یک محفظه شیشه ای دارند که دوربین در آن محفظه گنبدی قرار می گیرد ، دوربین های سقفی به صورت معمولی و دید در شب ارائه می گردد. تنظیم این دوربین برای تصویر برداری با چرخش 360 درجه افقی و 90 درجه عمودی  به صورت دستی می باشد. دوربین های دام با رزولوشن های گوناگون ارائه می شوند. کاربرد دوربین های دام در محیط خانگی و اداری مورد استقبال بیشتری قرار دارد.

 


فراخوان مشتری بی سیم

سیستم اعلام نوبت (فراخوان مشتری)

این سیستم جهت تسهیل کار، سرعت بیشتر و نظم بخشیدن به صف ها و سیستم های نوبت دهی در مراکزی مانند رستوران ها، فست فود ها، بانک ها، مراکز فروش کالا با نوبت دهی، داروخانه ها، مراکز درمانی و ... طراحی و ساخته شده است.


ویژگی های سیستم:

 • سیستم بی سیم بدون نیاز به کامپیوتر
 • نصب آسان بدون نیاز به سیم کشی
 • قطع خودکار صدای موسیقی در زمان اعلام نوبت
 • امکان انتخاب صدای گوینده
 • عدم محدودیت در تعداد تابلو و کیبورد
 • برد بالا بیسیم و با استفاده از امواج رادیویی (Radio Frequency)
 • عدم تداخل در صورت نصب چند سیستم در یک محل